See Ellonen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Ellilä",
"3": "nen",
"alt1": "Ello-"
},
"expansion": "Ello- + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Ello- + -nen, from the same root as Ellilä.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ellonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Elloseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ellonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ellonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ello",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Ellonen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelːonen/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞lːo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-elːonen"
}
],
"word": "Ellonen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Ellilä",
"3": "nen",
"alt1": "Ello-"
},
"expansion": "Ello- + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Ello- + -nen, from the same root as Ellilä.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ellonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Elloseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Elloselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Elloseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ellosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ellosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ellosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ellonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ellonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ello",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/elːonen",
"Rhymes:Finnish/elːonen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelːonen/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞lːo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-elːonen"
}
],
"word": "Ellonen"
}
Download raw JSONL data for Ellonen meaning in All languages combined (19.9kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Ellonen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Ellonen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.